Церква. Кладовище.

Церква. Кладовище.

Кожна людина носить в глибині свого «я»

маленьке кладовище, де поховані ті, кого він любив.

Ромен Роллан.

Населення України, до революції 1918р., в переважній більшості, було віруючим – православними християнами. В той час, саме з церквою були пов’язані найважливіші події в житті людини: хрестини, одруження, поховання. Отже, церква займала одне з головних місць в житті села. Вона виконувала не тільки духовну функцію, а й адміністративну, а саме вела облік народжених, одружених, померлих та ін. І сьогодні, саме церковні документи являються основним джерелом інформації для складання родоводу.

Встановити коли і ким була збудована перша церква в с.Старому, на жаль, не вдалось. Найдавніший церковний документ, який зберігся – це сповідний розпис 1751р. З нього дізнаємось, що священиком церкви Преображення духа Господнього в с. Старому був Андрій Федорович Мисник, 1713р.н. паламарь – Олексій Савович Малежик, 1711р.н. Прихожан було 515 душ, з них козаків – 256, посполітих – 249. В “Полтавських епархіальних відомостях” за 1888 р. №16 від 15 серпня написано, що Преображенську церкву в с. Старому збудовано в 1766р. “Старанієм Бунчукового Войскового товарища Матфія Сулими і бувшого тоді священника Андрія Мисника”. Інформація про церкви Переяславского повіту тут.

Наступним священником, приблизно з 1782 по 1829рр. був Михайло Михайлович Григорович, 1741р.н. Зберіглась справа 1784р. про переховування священником с.Старого Київського повіту Григоровичем М. казенних селян, що втекли від рекрутського набору. Після Григоровича М.М. священником був Євфімій Захарович Савінський, д’яком – Петро Степанович Тарасов.

З клірової книги 1908р. про Старинську церкву дізнаємось, що  Преображенська церква, була дерев’яна та поєднанна з такою ж колокольнею, холодна, збудована в 1893р. Також була ще одна церква –  приписна кладбищенська Миколаївська церква, теж дерев’яна, холодна; при ній була жіноча церковно-приходська школа. Більше інформації про жіночу церковно-приходську школу тут.

Далі описується штат та плата церковнослужителів: священник Євфимій Захарович Савінский отримував 156р. 80 коп., псаломщик 1-й -Михайло Федорович Тихонович – 51р. 94 коп., псаломщик 2-й -Матвій Данилович Липка отримував 35р. 28 коп. Також церква мала 33 десятини ружної землі.  В приході церкви: 41 міщанин, 1419 козаків, 1264 кріпаків. Церковний староста – козак Василь Маркович Бойко, защтатний псаломщик – Пилип Петрович Тарасов.

Ще зберіглась клірова відомість церки за 1782р. Церковний штат: священник – Михайло Григорович, кампостник – Андрій Мисник, псаломщик – Іван Григорович, дячок – Ірадіон Обрамський, псаломщик – Павло Ященко, пономарь – Григорій Козик, його сини Василь та Зіновій; пономарь – Федір Старченський.

З розповідей односельчан відомо, що Преображенська церква знаходилась по нинішній вул. Герасименка, біля школи автосправи, а Миколаївська церква стояла на кладовищі, з того краю, де братська солдатська могила. Десь в 1935р. комуністи розібрали Преображенську церкву і тільки в 1941р., але вже в іншому місті, була відбудована і знову запрацювала, і працює і по цей час церква Преображення духа Господня в с.Старому. Священником у відбудованій церкві був Михайло Федорович Тихонович. Дізнаться хто був потім.

Що до кладовища, то здається, що на цьому місці воно було завжди. На початку літа 2016 р. я спробувала сфотографувати всі ті могили, на яких залишились хоч якісь написи. Результат мене вразив тим, що не дивлячись на те, що кладовище тут існує досить довго, років 250 так точно, а кількість збережених могил приблизно дорівнює кількості людей нині живущих в селі, такий собі паралельний світ рядом.

Фото могил можна переглаянути нижче, вибравши потрібну літеру алфавіта. Фото зроблені на початок літа 2016р., декілька десятків фотографій не вийшли, на деяких написи зовсім не читаються, тому їх не включила, можливо когось, ненароком, пропустила…, але основний масив фотографій тут представлений

А Б В Г Д Е Ж З И К Л М Н О
П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я