Жіноча церковно-приходська школа

Випускниці церковно-прихідської школи. Рік фото невідомий.

Старинська жіноча однокласна церковно-приходська школа була заснована в 1894 році. Завідуючим школи та учителем Закону Божого був диякон Захарій Єфимович Савинський, який закінчив Переяславське Духовне повітове училище та вчителював від початку відкриття школи.

Вчителькою з 1898 року працювала Параскева Гаврилівна Гладка, яка закінчила Полтавське Єпархіальне жіноче училище. За 1900 звітний рік отримала 205 руб. зарплати. Була забезпечена квартирою для проживання.

З 1895 року попечителькою школи була Надія Михайлівна Подорожкіна.

При школі було 600 саженів землі. На шкільній ділянці був облаштований город, але сільсько-господарські заняття з ученицями не велися. Дівчата навчалися рукоділлю. Учениці співали під час церковних богослужінь.

При школі була бібліотека. На 31.12.1900 року в ній налічувалося 9 примірників керівництв для вчителів, 585 підручників для учнів, 88 книжок для позакласного читання. Продаж підручників учням не практикувався.

На утримання школи надійшло у 1900 році: від церкви 40 руб., від духовенства 15 руб., від попечителя школи 5 руб. 26 коп., від земства 20 руб., від повітового відділення 145 руб. Разом 225 руб. 25 коп. Також священник пожертвував до 20 руб. (можливо ввійшли в загальну суму пожертв від церкви). Місцеві ж прихожани «не особливо співчувають» потребам школи.

На жалування вчительці у звітному році пішло 205 руб, на покупку письмового приладдя 5 руб. 25 коп., на опалення приміщення 13 руб., на інші витрати 2 руб. Заходів, щодо забезпечення учениць гарячими стравами, одягом та ін. не було.

Будівля школи належала священнику, була застрахована та надавалася в користування безплатно. (З «Шкільного листка» – короткого звіту за 1900 р.)

Велика вдячність усім невідомим, хто зберіг документ «Шкільний листок» і це фото для нас через роки! А також Оксані Марцосі і її старанням! Текст написала дослідниця Ольга Клименко.